Meghalt Yonekura Hiromasa

A Keidanren volt elnöke, a Sumitomo Chemical elnök-vezérigazgatója, Yonekura Hiromasa 81 éves korában, 2018. november 16-án elhunyt.

Klubunk munkájának támogatójával közel húsz éves sikeres együttműködésre emlékezünk. Néhányat kiemelve: a Keidanren delegációk magyarországi fogadása mellett számos ügyben együttműködtünk. Például ő is kezdeményezte azt a legmagasabb szintű fórum felállítását, melynek keretén belül a magyarországi japánnyelvoktatást jelentős összeggel támogatták a japán gyáriparosok szövetségének tagjai. A 2009-es diplomáciai jubileum alkalmából Budapestre látogatva, megjelent a Klubunk által rendezett országos középiskolai Ki Mit Tud Japánról többet versenyen, és Japánban fogadta klubunk delegációját ugyan abban az évben.

Yonekura Hiromasa elnök úr kedves, nyitott természetű, tisztán látó, jó problémamegoldó és határozott véleményű ember volt, aki örömmel, jelentős anyagi eszközökkel segítette a magyar-japán gazdasági és kulturális kapcsolatok fejlesztését. Több évtizedes magyar-japán kapcsolatfejlesztő munkásságáért 2007-ben a Magyar Köztársasági Érdemrenddel tüntették ki.

Emlékét klubunk kegyelettel megőrzi.

Idézem a Nikkei Asian Review-ban megjelent nekrológját:

Former business federation chief Yonekura dies at 81
November 21, 2018 18:31 JST

TOKYO (Kyodo) -- Hiromasa Yonekura, former chief of Japan's most powerful business lobby and Sumitomo Chemical Co., has died at a hospital in Chiba Prefecture, the company said Wednesday. He was 81.

Yonekura, who assumed the post of president at the major chemical company in 2000 and served as chief of the Japan Business Federation, known as Keidanren, from 2010 to 2014 died of pneumonia on Friday.

During his tenure at Keidanren, he strived to improve Japan's relations with China and South Korea that have been frayed by disputes over territory and history.

When a massive earthquake and tsunami hit northeastern Japan in March 2011, he led efforts to deliver relief supplies to affected areas.

In 2012, when Shinzo Abe, leader of the Liberal Democratic Party, the largest opposition party at the time, called on the Bank of Japan to implement drastic monetary easing, Yonekura criticized the idea as "reckless."

After Abe became prime minister, Yonekura was not appointed as a member of the government's key economic policy panel, which usually includes the Keidanren chief.

At Sumitomo Chemical, where he also took the post of chairman in 2009 before becoming adviser in 2014, Yonekura drove the company's expansion into overseas markets including Saudi Arabia.